RESULTAT

TJÖRN RUNT by COWI

18-19 augusti 2016

Tävlingsresultat
Som segrare på Stora banan stod Thomas Dahl från Stenungsunds Segelsällskap i en Melges 24. Tvåa blev Anders Dahlsjö från Lerkils Båtsällskap i sin Dominant 105. Som trea slutade Peter Gustafsson från Segelsällskapet Viken Ägir i sin J/111.

I flerskorv segrade Calle Hennix i sin SeaCart26 från Kungliga Svenska Segelsällskapet.

Startgruppsvinnare

I ett så meriterat startfält är det en stor bedrift att vinna bland dem som seglare i den egna startgruppen. Preliminära vinnare i de olika startgrupperna blev:

Startgrupp 1 Björn Mårdberg, Formula 18, BKS (flerskrov Lilla banan)
Startgrupp 1a, Calle Hennix, SeaCart 26, KSSS (flerskrov Stora banan)
Startgrupp 2, Peter Gustafsson, J/111, SSVÄ (Stora banan)
Startgrupp 3, Magnus Myrenberg, FarEast-28R, S606K (Stora banan)
Startgrupp 4, Thomas Dahl, Melges 24, StSS (Stora banan)
Startgrupp 5, Bertil Rohlén, X-332, BKSS (Lilla banan)
Startgrupp 6, Folke Ohlsson, Omega 34, SSSÖ (Lilla banan)
Startgrupp 7, Emil Sandberg, Smaragd,  LDSS (Lilla banan)
Startgrupp 8, Ola Sandahl, IOD, StSS (Lilla banan)
Startgrupp 9, David Christofferson, 707, XSS (Lilla banan)
Startgrupp 10, Carl Stark, 1/4 Ton Manzanita, StSS (Lilla banan)
Startgrupp 11, Hans Oskarsson, Accent, StSS (Lilla banan)
Startgrupp 12, Olle Hulling, 707, StSS (Lilla banan)

Övriga resultat

– Preliminära resultat Tjörn Runt by COWI 2016 

Genom länken ovan kan du sortera passeringar vid Kåreviken, etappmålet i Skåpesund eller slutmålet i Stigfjorden. Du kan även sortera per startgrupp eller totalresultat.

– Resultat start- och målövning Tjörn Runt by COWI 2016 (pdf)

– Vandrings- och specialpriser Tjörn Runt by COWI 2016 rev 2016-08-22 (pdf)

Lagtävlan

1) STSS 3 – 607 Mats Berntsson, 805 Urban Ristrop, 920 Dennis Olsson (34,39)
2) STSS 2 – 302 Hans Johansson, 808 Ola Sandahl, 1002 Carl Starck (34,51)
3) XSS – 405 Jonas Dyberg, 623 Jonas Caspersson, 917 David Christoffersson (39,44)
4) LSS 2 – 707 Emil Sandberg, 921 Ludvig Bengttson, 1125 Lennart Magusson (45,00)
5) STSS 1 – 806 Björn Wahlström, 1102 Hans Oskarsson, 608 Magnus Lundberg (52,11)
6) MSK – 741 Tomas Andersson, 910 Michael Collberg, 1029 Anders Blom(79,26)
7) LSS 1 – 303 Lena Having, 742 Johan Davidsson, 1112 Göran Ejdeling (91,74)
8) ÖKK – 816 Peter Amundin, 931 Martin Ekhed, 1108 Tomas Englund (115,08)
9) LBS – 423 Anders Dahlsjö, 515 Oscar Bergstrand, 834 Eddie Blom (124,12)
10) BKSS – 734 Per Algotsson, 1010 Claes Edström, 1106 Fredrik Hansson (130,53)
11) TjSS – 206 Stephan Berntsson, 820 Peter Bäcklund, 927 Lars Hammar (138,48)


Länk till föregående års resultat